Banner
Nejla Ceylan ÖZVEREN ile,Çocuklar için YOGA Eğitmenliği Hazırlık Programı İçeriği
ÇOCUK YOGASI HOCALIK PROGRAMI

 

 

 Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, gülümsüyor, oturuyor, ayakkabılar ve yazı

İÇERİK

*TEORİK BİLGİLER

-Çocuk Yogasının 4 ana hedefi

-Çocuk Yogasının yararları

-Eğitmenin yaş guruplarına göre bilmesi gerekenler ve tutumu.

-Sınıf yönetimi ,kuralları ve genel prensipler

-5-8 ,9-12 yaş çocuk gelişimi hakkında bilinmesi gerekenler

- Çocuk Gelişimine uyarlanmış ,yardımcı üç evrensel nitelik ( GUNALAR)

*PRATİK BİLGİLER

-Nefes egzersizleri ve  oyunlara  hazırlık esasları

-Asanaların uygulanış esasları ve örnek programlar

  *Çocuklarla Güneş Selamı

  *Kart Oyunları ile dersi kurgulama

   *Çocuk İçin Eğlenceli YogaFİT

   *Partnerli – Grup Yoga dersi kurgulama

   *Küçük yaş için masal yoga ders örneği

   *Küçük çocuklar için ders aktivitesi ‘sanat yoga’

   *9-12 yaş Çocuk İçin Hamakta YogaFLY

   *Konsantrasyon ,Meditasyon ,İmgeleme  ve

Farkındalık (mindfullnes )uygulama esasları örnek uygulamalar

 

Çocukların Yoga Yapması Neler kazandırır?

Klasik Yoga duruşlarının çocuklar için uygun standartlara dönüştürülerek uygulandığı; eğlence, disiplin, kendine güven ve sorumluluk duygusuyla birleştiği, bireysel ve eşli egzersizlerden oluşan hareketler bütünüdür.
Çocuk yogası, çocuklara duruşlarla hayal güçlerini kullanmayı, doğru nefes almayı ve vücutlarını nasıl rahatlatabileceklerini öğretmeyi amaçlamaktadır. Okul öncesi çocukların çok esnek vücutları vardır. Fakat okul yaşantısına başlar başlamaz, uzun süre oturmalar, omurganın doğal devingenliğinin bozulmasına neden olur. Yoga ile bu esneklik korunabilir.
Çok sayıdaki yoga duruşları, hazım problemine, uyku düzensizliğine veya eklem ve kas problemi çeken çocuklara yardımcı olabilir. Hayal güçlerini kullanmaları okuldaki öğrenme becerilerini geliştirir ve enerjilerini doğru yöne yöneltmelerini sağlar. Bununla birlikte, kasların kuvvetlenmesine, odaklanmanın ve yaratıcılığın artmasına ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olabilir. Çocuk Yogasında eğlenceli yoga duruşlarının yanı sıra nefes çalışmaları, oyunlar, hikâyeler de yer almaktadır. Oyun ve hikâyelerin yer alması da, çocuğun kendine olan güveninin artmasını, olumlu düşünmeyi ve duyguların daha kolay ifade edilebilmesini sağlar.
Tüm bu çalışmalarla amaçlanan, yetişkin yogasında da olduğu gibi, beden, zihin ve ruh uyumunu dengelemek ve çocuğun bu denge ile yaşama devam ettirmesine yardımcı olmaktır.

Çocuk yogası içerdiği hareketlerle beynin sağ ve sol lobunu aynı anda çalıştırır. Araştırmalar sonuçları beynin sağ ve sol taraflarının (övgü) birbirlerinden farklı rol ve fonksiyonlarını gösteriyor. Ritim, hayal kurma, renkler, boyut, hacim, müzik gibi vazifeler sağ beynin uzmanlık alanına giriyor. Beynin sol lobunun, konuşma, matematiksel işlemler, diziler, sayılar ve analiz gibi konularda yetenekli olduğu, mantıklı ve doğrusal çalıştığı tespit edildi.
En önemli özelliklerden birisi de yogada kaybeden kazanan diye bir şey yoktur. Oynanan oyunlarda yeteneği olan çocuk da olmayan da eşittir. Amaç: pasif olan çocukların sınıfta daha aktif duruma geçmesini ve kendilerine güvenlerinin gelmesini sağlar. Kısaca; rekabetsiz ve güvenli bir ortamda kendi kişiliklerini ve yaratıcılıklarını ifade etmelerini sağlar.
*Fiyat opsiyonları ve Ön kayıt için bize ulaşın..